SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaz tatili ne zaman başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 eğitim öğretim yılında ilk ders zilinin çalacağı tarih belli oldu. Ve…İlkokul, ortaokul ve liselerde eğitim alan 16 milyon öğrenci okulların kapanış tarihine odaklandı. İşte, MEB takvim bilgisi…

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 10:25
Kaynak: FUNDA AVCI
Yaz tatili ne zaman başlıyor?

Bu eğitim dönemi geçtiğimiz yılın Eylül ayında başlarken öğrenciler Kasım ayında ilk ara tatilini yaptı. Ardından Ocak-Şubat ayları arasında sömestr tatili tamamlanırken ikinci dönem başladı. İkinci dönemde uygulanan ara tatil ise Ramazan Bayramı ile benzer tarihlere denk geldi. Mayıs ayının gelmesiyle beraber gözler okulların kapanacağı ve yaz tatilinin başlayacağı tarihe çevrildi. Peki okullar ne zaman kapanıyor? 2024 Yaz tatili ne zaman başlıyor, 90 gün mü sürecek? İşte, okulların kapanış tarihi ve diğer bilgliler…

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR?

Ortak sınav telaşı yaşayan öğrenciler bir yandan da tatil tarihlerini mercek altına aldı. Bakanlık ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencilerinin katılacağı ortak sınavları 20-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenleyecek. Ortak sınavların tamamlanmasıyla öğrencilerin yıl sonu dönem notları şekillenmeye başlayacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılının tamamlanmasıyla öğrenciler karnelerini alacak ve yaz tatili başlayacak. Normal şartlarda öğrencilerin yaptığı ara tatiller 1 hafta sürerken sömestr tatili olarak da bilinen yarıyıl tatili 15 gün sürüyor. Öğrenciler ise yaz tatilinin tam olarak kaç gün süreceğini araştırıyor. Bakanlık önümüzdeki eğitim yılının başlayacağı tarihi duyurdu. Bu yıl ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ilk ders zili 11 Eylül’de çaldı. Öğrenciler Kasım ayında ilk ara tatilini yaparken Ocak-Şubat ayları arasında ise Sömestr tatili tamamlandı.

İkinci dönemde ara tatil ise 8-12 Nisan tarihleri arasında yapıldı. Yoğun ve yorucu geçen öğrenciler için eğitim öğretim yılı faaliyetleri 14 Haziran 2024 tarihinde sona erecek. Haziran’ın ikinci haftasının tamamlanmasıyla öğrenciler karnelerini alacak.

2023-2024 YAZ TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre 14 Haziran’da yaz tatili başlayacak. Bir sonraki eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2024 tarihinde başlayacak. Önümüzdeki yılın detaylı takvimi dönem başlamadan duyurulacak. Takvim ile birlikte ara tatil ve yarıyıl tatili programı belli olacak.

MERKEZİ SINAVLAR HAZİRAN’DA YAPILACAK

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı Liselere Geçiş Sistemi Merkezi sınavı 2 Haziran Pazar günü organize edilecek.Alan Yeterlilik Testi, Temel Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi olarak üç farklı oturumda yapılacak üniversite sınavı 8-9 Haziran 2024 tarihinde yapılacak.

MEB YENİ MÜFREDAT TASLAĞINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanlığı uzun süredir hazırlık içinde olduğu yeni müfredatın taslağını erişime açtı. Müfredattaki değişiklikler 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak hayata geçirilecek.Müfredat ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Kaynak: FUNDA AVCI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.