SON DAKİKA
Hava Durumu

Tek yürek reklam kampanyası

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2023 11:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.03.2023 11:17

6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde yıkıma ve can kaybına yol açan deprem sonrası yaraların sarılması amacıyla tüm yayın organlarında canlı yayınlanarak yardım toplanan ‘’Türkiye Tek Yürek’’ yardım kampanyasında 115 milyar 146 milyon 528 bin TL yardım toplandığı açıklanmıştı.

Hatta yüksek bağış yaptığını söyleyen kişi ve kurumlar canlı yayına çıkıp kendilerini tanıtarak uzunca konuşma yapmış ve yardım miktarlarını açıklamışlardı. TV başında izleyenler ise nefesini tutup toplanan yardım miktarının artması için dua etmişlerdi.

Geçen süre zarfında toplanan paraların ne olduğu nereye harcandığı konusu siyasette ve toplumda tartışma konusu dahi oldu.

Bunun üzerine C.başkanı yardımcısı Fuat Oktay açıklama yaparak ‘Türkiye Tek Yürek Kampanyası’nda taahhüt edilen bağışın 74 milyar 118 milyon TL sinin hesaplara yatırıldığını belirtti.

Yani kaba bir hesapla 41 milyar TL den fazla bir taahhüt yerine getirilmeyerek AFAD hesaplarına yatırılmamıştır.

Şimdi soruyorum. Yatırılacağını taahhüt edilen miktarı yatırmayanları devlet teşhir edecekmi? Vergi yüzsüzleri listesi gibi bir liste yapılacakmı?

Yapılması gerek neden mi ? çünkü bir çok ünlü kişi ve kurum milyonlarca lira harcayarak yapamaya-cağı reklamı tüm tv kanallarına çıkıp konuşarak ve hava atarak yaptılar. Ancak para ödemeye geldiğinde ise sözlerinde durmadılar.

Toplumsal yozlaşmayı konuştuğumuz son yıllarda alın size bir yozlaşma örneği daha, yardımı bile reklam malzemesi yapan sözünde durmayan yozlaşmışları bu millet bilmeli ve bu sayede bundan sonra inşallah gerekmez ama bu tür bir yardım seferberliği yapıldığında herkes haddini bilir.

Diğer konuşulması gereken bir husus da, devlet toplanan paraların nereye harcandığını ve ne şekilde değerlendirildiğini açık ve şeffaf bir şekilde sürekli belgeleriyle birlikte kamuoyuna açıklamalıdır. Böylelikle halkın güveni kaybedilmemiş olacaktır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kez daha yardım çağrısında bulunup “Kahvaltılık ürün, çay ve şeker istiyoruz” dediği bir ortamda hesaplara yatan paranın neden hala deprem bölgesinin acil ihtiyaçlarında kullanılmadığı da hala anlaşılır gibi değil.

Ayrıca yetkililerin depremde ölen kişi sayısını, tedavi görenleri, ağır yaralı olanların sayısı ile hala kayıp olan kişilerin sayısını açıkça kamuoyu ile paylaşması gerekir.

Bu hususlara ilişkin şeffaf ve dürüst bir açıklama kamuoyunda infial oluşturmaz aksine devlete karşı güven duygusunu arttıracaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.