SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni kıdem tazminatı mevzuatı

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2014 10:44

Özel sektörde, 572 bin taşeron işçisi çalışıyor. Kamu kesiminde 661 bin taşeron işçisi çalışıyor. Bu işçiler taşeronun (alt işveren) işçisi olarak gözüküyorlar. Ancak büyük bir kısmı taşeronun işini değil asıl işverenin işini işini yapıyorlar. İşçiler ve sendikalar bu çalışmların hukuka aykırı olduğunu iddia ederek dava açtılar. Karayolları başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı ve Enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu kurumları aleyhine 6.332 dava sonuçlandı. Yani muvazaa (hile) kararı kesinleşti.

Karayolları ve diğer kurumların,taşeron işçilerine 1 milyon 236 milyon lira tazminat ödemeleri kesinleşti. Kesinleşen bu mahkeme kararları dava açmayan yüz binlerce taşeron işçisinin muvazaa iddiasıyla dava açmaları halinde, devletin on milyarlarca lira tazminat ödemesi söz konusu.

Bu aşamada devletin on milyarca lirayı tazminat olarak ödememek için kıdem tazminatı fonu oluşturması ve bu konuda bir yasal düzenleme yapması kaçınılmaz oldu.

Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinde her işçinin bireysel hesabı olacak. Her ay kıdem tazminatı tutarı olarak işverence yatırılacak para, bu hesapta toplanacak .İşçiler,internetten, kendi kıdem tazminatını izleyebilecek. Başka bir anlatımla,istisnai durumlar hariç, 15 yıl süre ile fondan tazminat ödemesi yapılmayacak.

Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin iyi yanı ise işçinin üzerindeki işten ayrılırsam kıdem tazminatlarım yanar endişesi kalkacak. Kıdem tazminatı alabilmek için bir yılı doldurma koşulu kaldırılacak. İşçi bir gün dahi çalışsa kıdem hakkı doğacak.

Getirilmesi düşünülen Kıdem tazminatı fonu işe yeni başlayanlara uygulanacak. Nitekim yetkililerde yeni işe başlayan herkesin bu sisteme tabi olacağını belirtti. Ardından da isteyenlerin mevcut sistemde kalmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Fonda biriken paraların bütçe açığının ve diğer açıkların kapatılmasında kullanılması, yasa ile önlenecek. Fonda biriken paralar,tıpkı İşsizlik Sigortası Fonunda olduğu gibi ,risksiz ve getirisi iyi olan alanlarda değerlendirilecek.

Yeni düzenlemeye göre kıdem tazminatı hesaplanırken çıplak ücretimiz değil çıplak ücretin yanı sıra yemek yardımı aile ve çocuk yardımı konut giyecek erzak taşıt sağlık ve eğitim yardımları kasa tazminatı vb.ödemlerde dikkate alınarak hesaplama yapılacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.